MADELET THK MÜZESİNDE 50 Yıl Sonra Yuvasında Ölümsüzleşti

13 yaşında girdiği Türk Hava Kurumu’nda yaşarken ölümsüzleştirildi. Madelet GRABBE BAŞUSTA’nın THK’da geçirdiği hayatı belgeleriyle birlikte havacılık tutkunlarının beğenisine sunuldu.

1950'li yıllarda 13 yaşındayken yaşını büyüterek, THK Eskişehir İnönü Planör Okulu'ndaki eğitiminin ardından C brövesi alarak planör, paraşüt ve pilot öğretmeni olan Madelet GRABBE BAŞUSTA için THK Müzesinde köşenin açılışı 9 Mart 2020, Pazartesi günü gerçekleştirildi.

Genç kızlara rol model olabilecek en iyi isimlerden olan Madelet GRABBE BAŞUSTA’nın eşi Hüseyin BAŞUSTA’nın kaleme aldığı “Bulutlara Dokunmak-Madelet GRABBE BAŞUSTA’nın Hikayesi” adlı biyografi kitabından esinlenerek oluşturulan kiosk THK Müzesi’nde yerini aldı.

THK Müze ve Paraşüt Kulesi’nde bugün yapılan açılış törenine THK Kayyum Heyet Başkanı Cenap AŞCI, THK Kayyum Heyeti Üyesi Adnan ZENGİN, THK Üniversitesi Rektörü Erman AKBULUT, AK Parti Milletvekili Ayşe KEŞİR, BAŞUSTA’nın yakınları ve THK personeli katıldı. Törende konuşan THK Kayyum Heyet Başkanı Cenap AŞCI Türk havacılık tarihine ismini altın harflerle yazdıran Madelet GRABBE BAŞUSTA için “İşte gerçek Türk Kadını, hem havada hem de karada yaptığı büyük işlerden dolayı kendisini huzurlarınızda bir kez daha kutluyorum” dedi.