Türk Hava Kurumu'nun 99. kuruluş yıl dönümünü, Etimesgut Türkkuşu yerleşkesi THK Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen törenle kutlandı.

THK Kayyum Heyeti Başkanı Vali Kemal YURTNAÇ, törende yaptığı konuşmasında;

THK'nin Atatürk'ün önderliğinde kurulmuş köklü bir kurum olduğunu ve havacılık sektörünün gelişmesinde önemli rol oynadığını söyledi. Kurumun çeşitli idari, teşkilat, mali, hukuki alanlarda sorunlarının olduğunu ancak THK'nın 100. yılında kurumu yenilemek ve daha iyi günlere taşımak için çalışacaklarını ifade etti. Kurumun asıl hedefinin gençlere havacılığı sevdirmek ve savunma sanayinin gelişimine katkı sağlamak olduğunu vurguladı. Bu kapsamda havacılık eğitimleri vermeye devam edeceklerini ve yeni kurslar açacaklarını dile getirdi.

Başkan Yurtnaç, THK'nın eski güçlü günlerine kavuşması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimat ve desteklerini aldıklarını belirterek, kurumu kapatmaktan ziyade borçlarını ödeyip ayağa kaldırmak üzere oldukça sıkı ve yoğun biçimde gayret ettiklerini söyledi. Kurumun iktisadi faaliyetlerde bulunduğunu ve yapılmakta olan düzenlemeler ile mali durumunun düzelerek güçleneceğini belirtti.

THK'nın kamu hizmeti verdiğini, orman yangınları, sağlık hizmetleri, savunma ve havacılık sektörlerine insan kaynağı yetiştirmekte olduğunu vurgulayan Başkan Yurtnaç, geçmişte yaşanan idari sorunların olumsuz algısının geride kaldığını ifade etti. Yangın söndürme uçaklarının devletin ve milletin hizmetinde olduğunun altını çizdi. 

Başkan Yurtnaç, THK'nın Türkiye'nin yanı sıra çeşitli ülkelerin savunma sanayi ve havacılık sektörlerine insan kaynağı yetiştirme konusunda destek verdiğini ve bu alandaki eğitimleri sürdürdüklerini dile getirdi. Kurumun mali sorunlarını, bu kurumun esas sahibi olan aziz milletimizin desteği, yapılan planların sağlayacağı getiri ve Türk Hava Kurumu’nun ruhunda bulunan inançla çözüleceğini ifade etti. 

Başkan Yurtnaç konuşmasının sonunda; “THK, geleceğe emin adımlarla ilerlerken, göklerde yazılan başarı hikayesini 100. yıla taşımaya hazır.” sözleri ile Kurumumuzun gelecek umutlarını pekiştirdi.

Tören;Havacılık Kulüplerinin çalışmalarının ödüllendirilmesi, FAI Paul Tissandier Diploması’nın Model Uçak Okul Müdürümüz Mehmet Aslan’a tevcihi ve Kurumumuz Yamaç Paraşütü Öğretmeni Orhan Özgülbaş’ın “Gökyüzünden Türkiye Manzaraları” adlı sergisi ile sona erdi.