Türk Hava Kurumu ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında, Hava Kuvvetleri'nin pilot ihtiyacını karşılamak amacıyla 26 Ocak 2024 tarihinde "Başlangıç ve Temel Pilotaj Eğitimi" protokolü imzalandı. Türkkuşu Etimesgut Yerleşkesinde düzenlenen törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Bilal Durdalı, THK Kayyum Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç, Türk Hava Kuvvetleri ve Türk Hava Kurumu yöneticileri ile pilot adayı teğmenler katıldı.

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, THK'nın deneyimiyle nitelikli pilotlar yetiştiriliyor

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, protokolün Türk Hava Kuvvetleri'nin pilot ihtiyacını karşılamak için önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, "Türk Hava Kurumu, Türk havacılığının köklü bir kuruluşudur. Bu protokol ile THK'nın değerli deneyimi ve birikiminden faydalanarak, Türk Hava Kuvvetleri'ne nitelikli pilotlar yetiştirmeyi hedefliyoruz." dedi.

 

Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu "İstikbal göklerdedir" hedefini yaşatmak için çalışıyoruz

 

Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu ise imzalanan protokolün önemini vurgulayarak ‘‘Türk Hava Kurumu ve Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında yapılan bu anlaşma, ülkemizin pilot ihtiyacını artırmayı amaçlamaktadır. 'İstikbal göklerdedir' hedefimiz, bu protokol ile daha da güçlenecek. Türk Hava Kurumu'nun deneyimli kadroları, Türk Hava Kuvvetleri'nin pilot ihtiyacını karşılamak için önemli bir ortak olacaktır. Bu iş birliği sayesinde, nitelikli ve yetenekli pilot adayları yetiştirerek, Hava Kuvvetleri'nin personel gücünü artıracağız. Hep birlikte, Türkiye'nin gökyüzündeki gücünü daha da ileriye taşıyacağımıza inancımız tamdır.’’ dedi.

 

THK Kayyum Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç, zor zamanlarda verilen destekler, taşa kazılan vefa duygusudur

 

THK Kayyum Heyeti Başkanı Vali Kemal Yurtnaç törende yaptığı konuşmasında; "Türk Hava Kurumu, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetidir. Bir asıra yakın mazisiyle milletimize önemli hizmetler sunmuştur. Türk Hava Kurumu, Türk Milletinin dişinden tırnağından artırdığı bağışlar ile ordumuza 1935’e kadar 376 uçak bağışlamıştır. Ne yazık ki son 15 yıl içerisinde yaşanan idari-mali olumsuzluklar sebebiyle oldukça zor bir dönemden geçmektedir. Hedefimiz bu zorlukları ortadan kaldırmaktır. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, kahraman ordumuzun, kurumumuza bu zor döneminde gösterdikleri inanç ve destekleri taşa yazılmış bir yazı gibidir. Bu protokolle beraber tarihi bir katkı sağlanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve devletimizin destekleri ile THK milletimizin gönlünde hak ettiği yere yeniden ulaşacaktır. Bütün gayretimiz, kurumumuzu eski gücüne kavuşturmak ve değerli milletimize layık yüksek kalitede hizmet sunarak daha da güçlenmektir.’’ dedi.

 

Protokol kapsamında, THK Uçuş Akademisi'nde Hava Kuvvetleri Komutanlığı pilotlarına, başlangıç ve temel uçuş eğitimleri, THK'nın Ankara'daki Uçuş Akademisi'nde gerçekleştirilecektir.